800 000 på flykt efter nya översvämningar i Pakistan
Nästan 800 000 människor har tvingats fly sina hem sedan Badindistriktet i Sindhprovinsen, sydöstra Pakistan, har översvämmats. Endast 15 procent av flyktingarna befinner sig i läger, övriga har satt sig i säkerhet på flodbankar och väntar på hjälp.
Man beräknar att sammanlagt över 1 miljon människor i Sindh-provinsen har drabbats av översvämningen. Den pakistanska armén är i full färd med att rädda strandade människor. Även Plans lokala partner Laar Humanitarian Development Program har två båtar och arbetar för att sätta människor i säkerhet. Än så länge har sammanlagt 23 000 människor räddats.
Fokus på barns säkerhet
Plans arbete har starkt fokus på att skydda barn i situationer som denna. Bland annat har vi hittills registrerat 2 500 familjer och kan på så sätt underlätta processen att återföra barn till deras familjer om de har kommit bort.
Plan har också inlett informationsmöten för föräldrar och andra familjemedlemmar för att öka medvetenheten om barns skydd och säkerhet i katastrofer. En tredagars utbildning i barns säkerhet ska anordnas för 20 volontärer i lägren.
Plan hjälper 2 000 familjer, varav 9 000 barn med bland annat:
• Vattentankar till lägren. Tester utförs för att garantera rent vatten.
• 842 hälso- och hygienpaket delas ut – inte bara till boende i lägren utan också till familjer som inte har fått plats i lägren eller som är strandade på flodbankarna.
• Filtar, sovmattor och övriga hjälpmedel.
