
Galaklänningar, curlinglektioner och Lady Gaga-inspirerade scenkläder. Allt kan bli ditt när Blocket.se auktionerar ut kläder och andra bidrag från dem som tävlar i tv-programmet Dansfeber!
Budgivningen pågår på Blocket från den 1 oktober och avslutas klockan 12.00 den 8 oktober. Man kan bland annat buda på Kattis Ahlströms galaklänning från premiären och Jenny Berggrens Marilyn Monroe-klänning. Den som vill säkra sin outfit till Halloween kan buda på Ronny Svenssons dräkt från Thriller eller Joakim Nätterqvists Lady Gaga-dress. Dessutom skänker Rami Shaaban en signerad matchtröja från Arsenal.
Förutom klädesplagg går det även att buda på upplevelser som en curlinglektion med olympiska mästaren Anette Norberg och Peja Lindholm, en crawllektion med VM-guldmedaljören Josefin Lillhage eller Karlsson på taket-föreställning inklusive träff med Markoolio bakom scenen.
Pengarna från budgivningen går oavkortat till Plans arbete för diskriminerade minoritetsbefolkningar i Asien. De lever i isolerade områden och är uteslutna från samhället, och Plan arbetar för att främst barnen i dessa isolerade områden ska få sina grundläggande rättigheter tillgodosedda. Fokus ligger på att minska undernäringen, öka antalet barn som får ett födelsebevis, öka tillgången till grundskoleutbildning och medvetenheten om barns rättigheter. Bidragen går till projekt i Filippinerna, Laos, Pakistan och Thailand.
Gå till Blocket och buda på dina favoriter!
Dansfeber är ett tv-program som sänds i TV4 där kända artister tävlar genom att på bästa sätt dansa sina favoritnummer. Tv-tittarnas röstningspengar går till Plan, och det går även att ringa in och bli fadder.