Översvämningar i Pakistan
Kraftiga skyfall har sedan i fredags orsakat stora översvämningar Pakistan. Över 1 500 människor har avlidit och över 1,5 miljoner personer är berörda av katastrofen.
Översvämningarna har drabbat provinsen Khyber Pukhtoonkhwa hårdast där vattenmassorna spolat bort tusentals hus, affärer, broar, vägar och förstört kommunikationsnät och jordbruk. Pakistanska myndigheter fokuserar i nuläget på att evakuera människor som bor i byar längs med de floder som går genom de centrala delarna av landet.
Plans arbete
Plan personal arbetar redan intensivt tillsammans med lokala myndigheter och organisationer med katastrofarbetet. Hittills har ca 40 provisoriska bostadsläger placerats ut där 60-70 familjer får plats i varje tält och hygienpaket för 9000 familjer har distribueras. Ett team har skickats till distriktet Layyah där över 200 000 människor har blivit bostadslösa på grund av översvämningen av floden Indus. Plan är även i kontakt med hälsodepartementet i detta område för att assistera med mobila hälsostationer, vid ett eventuellt utbrott av kolera. Förutom detta kommer Plan fokusera på att distribuera matransoner och kokat vatten till de drabbade.
Projekten och fadderverkamheten
Då katastrofen fortfarande pågår är det svårt att få en fullständig uppfattning om förödelsen men översvämningarna har än så länge inte drabbat områden där Plan bedriver projekt och har fadderverksamhet. Enligt den senaste informationen har ingen i Plans personal eller några fadderbarn skadats. Översvämningarna beräknas dock inom det närmaste dygnet även drabba södra Punjab där Plan bedriver verksamhet och förebyggande och förberedande arbete har påbörjats.