street children of accra on stage with ghana national theatre

Plan, Riksteatern och Svenska Institutet startar en insamling för att låta fler barn i Ghana se föreställningen ”African Cinderella”. Syftet är att få barn medvetna om sina rättigheter. Den rosade föreställningen spelas av The National Theatre of Ghana och turnerar just nu i Sverige.

 

African Cinderella är en afrikansk modern tolkning av Askungen som sätter barns rättigheter i fokus. Det är en pjäs full av sång, musik och glädje men med ett klart och viktigt budskap: Alla barn har rätt att delta i beslut som rör deras liv, och alla barn har rätt till utbildning.

Både ensemble och tekniskt team kommer från Ghana i detta unika samarbete mellan Riksteatern och The National Theatre of Ghana. Med stöd av Svenska institutet har Riksteatern utvecklat en mobil scen som kan nå alla byar runtom i Ghana och på så sätt ge barn där möjlighet att ta del av pjäsens budskap.

Nu behövs ditt stöd för att kunna genomföra fler föreställningar och sprida budskapet om barns rättigheter.

Innan ensemblen kom till Sverige gjorde The National Theatre of Ghana en begränsad turné i sitt hemland. Mottagandet var milt uttryckt entusiastiskt. Tyvärr saknar teatern medel för att finansiera fler föreställningar därför startar Plan, Riksteatern och Svenska Institutet denna insamling för att fler barn i Ghana ska få möjlighet att se African Cinderella.

Genom att SMS:a GHANA 27 till 72910 skänker du 50 kronor och ger därmed fler barn i Ghana möjlighet att gå på teater och att lära sig mer om sina rättigheter. Du kan även skänka en större summa genom att betala med kort här eller på Riksteaterns hemsida.

– Jag är jätteglad att vi kan göra den här insamlingen, det är en konkret handling som ger effekt, säger Mansour Housseini, producent på Riksteatern och ansvarig för projektet. 10 000 barn har sett ”African Cinderella”, men av Ghanas 23 miljoner invånare är 8,7 miljoner under 15 år så det finns många att bjuda, tillägger han.

Även på Plan är man nöjd över samarbetet:
– Att kombinera underhållning med ett allvarligt budskap som man gör i African Cinderella är ett utmärkt sätt att sprida kunskap om barns rättigheter. Genom att skapa en insamling till projektet hoppas vi kunna nå ännu fler barn, säger Hans Ridemark, programchef på Plan Sverige.

Insamlingen pågår t o m 30 september och startar på Bibu, scenkonstbiennalen för barn- och unga i Lund som äger rum 5-8 maj. 

Om pjäsen

I African Cinderella berättas askungesagan ur ett nutida afrikanskt perspektiv med fokus på barns och kvinnors rättigheter. 16 ghananska skådespelare står på scen i en kraftfull föreställning med västafrikanska trummor, sång och dans och har regisserats av Francesca Quartey. Förutom de konstnärliga ambitionerna med projektet finns viljan att stärka unga flickors situation. Tematiken, att växa upp i styvfamilj, är vardag för många flickor i Ghana. Skilsmässor och polygami är några av orsakerna. En annan orsak är traditionen att placera barnen hos familjer som har det bättre ställt. Förhoppningen är att barn genom att se föreställningen ska bli medvetna om sina rättigheter, och förstå att man inte behöver finna sig i allt.

Här kan du ge ditt bidrag!

Dela med dig av den här sidan

Share/Save