Katastrofarbete
Kriserna i världen avlöser varandra – global hungerkatastrof, klimatkris och allt fler krig och konflikter gör att fler barn växer upp i otrygghet. Därför är vårt humanitära arbete med att ge barn och deras familjer mat, rent vatten och skydd livsviktigt.

Situationen är akut
Sudan - där flest barn i världen är på flykt
Inbördeskriget i Sudan får alltför lite uppmärksamhet i media och bland världens ledare. Kriget har skapat världens just nu största humanitära katastrof och tvingat miljoner barn på flykt. Jacklyn, 12 år, är en av dem. Vi finns på plats i Sudan och stöttar barn och deras familjer med mat, psykosocialt stöd och genom att se till att barnen får gå till skolan.

Vi hann inte packa någonting. Allt vi har är kläderna på våra kroppar.
Så stöttar vi barn och unga i katastrofer
När en kris eller katastrof sker är vi snabbt på plats för att rädda liv och ge barn och deras familjer skydd. Lika viktigt är det att stanna kvar och bygga upp samhället igen när den värsta krisen är över och att stärka det för framtida utmaningar. Vi utgår alltid från barns och ungas behov och med deras bästa i fokus. I kriser och konflikter arbetar vi därför med:
Livsviktig nödhjälp
I det första akuta skedet behövs sådant som mat, vatten, tält, kontantstöd, första hjälpen kit och hygienpaket.
Skydd mot våld
Barn är extra sårbara vid kriser. Vi sätter upp barnsäkra platser dit de kan komma och leka eller få möjlighet att prata med en trygg vuxen och bearbeta det de varit med om.
Möjlighet att gå i skolan
Att få fortsätta sin utbildning också i en krissituation är avgörande för barn och unga. Det ger rutiner i vardagen, gemenskap och möjlighet till en bättre framtid.
1 av 6 barn lever i konfliktområden: UNICEF (2024)
38 miljoner barn är akut undernärda: FSIN and Global Network Against Food Crises (2025)